Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
Eredetileg 1931-ben alakította meg a Magyar Katolikus Egyház a hivatalos segélyszervezetét, ezt azonban 1948-ban a szocialista államhatalom megszüntette. Huszonöt éve, 1991-ben alakult újra, és azóta nyolc fő területen tevékenykedik.
Huszonöt éve, 1991. június 14-én jegyezte be a Fővárosi Bíróság egyházi jogi személyként a Katolikus Karitászt, a Magyar Katolikus Egyház hivatalos segélyszervezetét – közölte a segélyszervezet kedden az MTI-vel. A segélyszervezet országos központjában, 16 egyházmegyei irodájában és 17 saját fenntartású szociális intézményében több mint 300 munkatárs dolgozik. Országszerte 802 csoportban 8950, a segélyakciók során pedig további több ezer önkéntes segíti a rászorulókat – írták.
A Karitász munkatársai és önkéntesei nyolc fő területen – idősek látogatása, házi gondozása; családok anyagi, természetbeni és lelki támogatása; munkanélküliek és hajléktalanok segítése; szenvedélybetegek gondozása; fogyatékkal élők gondozása; nemzetiségi problémák enyhítése; menekültek és bevándorlók segítése, gondozása; humanitárius katasztrófahelyzetben történő segítségnyújtás – végzik munkájukat. Hozzátették: a Karitász 2016-ban megalakulásának 85. évfordulóját is ünnepli, hiszen a Magyar Katolikus Egyház eredetileg 1931-ben alapította meg hivatalos segélyszervezetét, amelyet a szocialista államhatalom 1948-ban megszüntetett.
Az 1991-ben újjáalapított és Magyar Karitász néven bejegyzett szervezet nevét a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia 2001-ben változtatta Katolikus Karitász – Caritas Hungaricára. A szervezet újraalakulásával egy időben bekapcsolódott a nemzetközi karitász hálózatba, és tagja lett a világ 166 országát összekapcsoló Caritas Internationalis szervezetnek. E kapcsolatrendszernek köszönhetően a magyarországi szervezet számos alkalommal indított segélyprogramot Erdélyben, a Vajdaságban és Kárpátalján a határon túli magyar rászorulókért, és vett részt katasztrófák okozta humanitárius válság kezelésében a világ számos országában – olvasható a közleményben.